top of page
  • Yazarın fotoğrafıElif Bingöl

ERKEKLERE EN ÇEKİCİ GELEN ÖZELLİKLER Erkeklere

Güncelleme tarihi: 7 Şub 2023

Modayla ilgisi yok gibi görünse de bir stil danışmanı olarak ilgi alanıma giren konulardan biri karşı cinse çekici görünmek. Bu konuda okuduğum bir makalede, genel olarak sonuçlar çok şaşırtıcı olmasa da arada bazı ilginç noktalar olduğunu görüp paylaşmak istedim.

Bilimsel araştırmalara göre bakın kadınlarda erkeklere en çekici gelen özellikler neler:

Dudaklar

Manchester Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, dudakların kadının en cazip fiziksel özelliği olduğuna karar verilmiş. Angelina Jolie ve Scarlett Johansson gibi kadınların popülerliğini düşündüğümüz zaman bu fikre karşı çıkmak zor. Yine araştırmaya göre pembe veya kırmızı ruj kullanımı bir erkeğin ilgisini daha da uzun süre tutuyor. Ruj seçimi konusunda kararsız kaldığınızda, bir klasik olduğundan ve her daim işe yaradığından kırmızı rengi seçebilirsiniz.

Güçlü göz teması

Gözler kalbin aynasıdır diye boşuna dememişler :) Eğer birinden etkilenmişseniz göz bebekleriniz büyür ve insanlar bu görüntüden oldukça etkileniyorlar. Yani hoşlandığınız kişiyle göz teması kurmaktan çekinmeyin, hatta bunun için hiçbir fırsatı kaçırmayın.

İnci gibi beyaz dişler

Beyaz dişlerin daha çekici olduğunu ve sarı dişleri kimsenin tercih etmediğini hepimiz biliyoruz. Araştırmalar ise bunu daha da perçinleyecek bir şey söylüyor: Evrimin hayatta kalmamıza yardımcı olmak için DNA’mıza soktuğu bilinçaltı sinyaller olduğunu, yani, beyaz dişlerin sağlığın ve doğurganlığın işareti olduğuna dair bilinçaltımıza sinyaller gönderdiğini ortaya koyuyor. Bunu kimseye söylemek zorunda kalmamalıyız ama yine de hatırlatmak gerekirse dişleri fırçalamalı, diş ipi kullanmalı ve düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmeliyiz. Yani bu sonuca göre dişlerimize yatırım yapmalıyız!

Kocaman gülümsemek

Kocaman gülümsemek derken içten, samimi bir gülümsemeden bahsediyoruz. Bir çalışma, erkeklerin gülümseyen kadınlara daha fazla ilgi duyduklarını ortaya koymakta.

Daha yüksek tonda bir ses

Bana göre en acayip madde bu. Çünkü araştırmalara göre yüksek tonlu ve tiz sesler görünüşte daha seksi. Bunun sebebi ise daha yüksek ve tiz seslerin, daha küçük vücutlu bir canlıdan çıktığı hissiyatı.

İnce bel-geniş kalça

Bir önceki maddeden çıkan şaşırtıcı sonuca göre erkekler daha minik vücutlardan daha çok hoşlanıyorlar. Araştırmalar buna bir de büyük bel-kalça oranını ekliyor. Shakira’nın popülerliğinin sebeplerinden biri de bu olabilir belki :)

Kırmızı renk

Renk stereotipleri üzerine yapılan bir çalışma, aynı kadının iki fotoğrafı içeriyordu. Kadın, bir resimde mavi, diğerinde kırmızı giyiyordu, her ikisinde de aynı şekilde poz verdi. Sonuçlara göre, kırmızılı kadının fotoğrafı cazip ve cinsel yönden çekici olarak değerlendirildi. Mavinin ise hiç şansı olmadı.

Vücut dili

Araştırmalara göre sürekli ilgi duyduğunuz kişiye doğru dönük olmak, konuşurken ona doğru eğilmek, başınızı ona doğru eğmek gibi hareketler bilinçaltında ona ilginizi belli eden ve karşı cinsin ilgisini çeken davranışlar. Konuşurken kızarmanın da karşı cinsin dikkatini çeken bir şey olduğu sonucuna varılmış. Bu durumda belki allık kullanmak da işe yarayabilir :) )

Yüz simetrisi

Maalesef bu konu hakkında yapabileceğimiz çok az şey var ama araştırmacılar en çekici özelliğin simetrik bir yüz olduğunu belirtiyorlar. Çoğu ünlü ismin ortak noktası çok güçlü yüz simetrilerinin olması. Eğer bu konuda, tıpkı benim gibi, genlerinize çok güvenemiyorsanız bir sonraki madde gibi, diğer maddelerden yararlanabilirsiniz.

Kendine güvenli olmak

Çekici olmanın gerektirdiği her şey görünüşle ilgili değil. Karakter hakkında da sizi cazip kılan birçok şey var. Bunların ilki kendine güvenli olmak. Kendine güvenli kadınların erkeklerin gözünde çok daha cazip olduğu kanıtlanmış. Ayrıca, kendine güvenli insanlar, ilgi sinyallerini gönderirken daha isteklidirler ve daha fazla sinyal gönderirseniz karşılığında daha fazla sinyal alırsınız :)

282 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page